Veda a výskum na fakulte

Vedecko - výskumné aktivity (podľa každoročnej evalvácie)

Vedecko - výskumná činnosť fakulty, v súlade s jej strategickým zámerom, je založená predovšetkým na riešení grantových projektov a projektov pre konkrétne požiadavky technickej a výrobnej praxe. Výsledky riešenia týchto aktivít, dokladované ich priamou realizáciou v praxi, tvoria potenciál pre nadväzujúce aktivity fakulty, medzi ktoré patrí najmä publikačná aktivita, aktivita v oblasti vynálezov a implementácie vedecko-výskumných výsledkov do praxe:

• intenzifikácia technickej spôsobilosti ťažkých nosných konštrukcii
  • riadenie rizík v komplexných logických systémov
  • likvidácia odpadov plazmovou technológiou
  • vodíkové technológie (ukladanie vodíka do metalhydridu)
  • modernizácia a automatizácia plynových kotolní
  • rekonštrukcia a inovácia strojárskych výrobkov - samostatné aplikácie
  • nové technológie výrobných a prevádzkových procesov - samostatné aplikácie
  • nové aplikácie a využitie CA technológii a softwerových produktov - samostatné aktivity
  • príprava inovácii strojárskych podnikov a technológii
  • rehabilitačný systém pre paraplegických pacientov
  • manipulačné systémy pre manipuláciu s imobilnými jedincami
  • skúšobné a testovacie stendy, metódy skúšania pohonových systémov a modulov
  • nové konštrukcie a materiály pre športové automobily - výskum a vývoj
  • výskum a vývoj implantátov šitých na mieru pomocou aditívnych technológií
  • netradičné formy pohonných princípov - pneumobil
  • výskum v oblasti spaľovacích motorov pre minimalizáciu spotreby paliva (Eco Shell)

Publikačná aktivita

Fakulta podporuje publikačnú činnosť vlastnou edíciou vedeckej a odbornej literatúry. Edícia sa riadi prevádzkovou smernicou schválenou na zasadnutí Vedeckej rady SjF TU v Košiciach.

Pridelené grantové úlohy a projekty

Pridelené grantové projekty sú členené na domáce, medzi ktoré patrí: KEGA, VEGA, APVV, AV a štátne projekty. Významnú časť projektov tvoria riešenia s praxou. Medzi zahraničné projekty patria: 6.RP, MVTS, mobilitné projekty. Vedeckovýskumná činnosť je periodicky kontrolovaná a hodnotená na odpovedajúcich riadiacich úrovniach fakulty.

Členstvo vo výboroch, vedeckých a odborných orgánoch

Ide o zastúpenie pracovníkov fakulty v medzinárodných výboroch pre organizovanie konferencií a kongresov, členstvo v medzinárodných redakčných radách, členstvo v medzinárodných poradných orgánoch pre koordináciu a prípravu projektov a členstvo v medzinárodno-odborných komisiách pre stratégiu v oblasti vedecko-výskumných činností a praxe.

September 2019
Dátum : nedeľa, 1. september 2019