Impulz pre tvoju kariéru
  • Úvod
  • Štúdium
  • Fakulta
  • Veda a výskum
  • Spolupráca
  • Pracoviská
  • Kontakty
Menu
  • Úvod
  • Štúdium
  • Fakulta
  • Veda a výskum
  • Spolupráca
  • Pracoviská
  • Kontakty
  • Slovenčina
  • English
Home | Aktuality | Zahraniční experti ocenili inovatívnosť výskumného projektu CEMBAM v piešťanskom NÚRCH-u

Zahraniční experti ocenili inovatívnosť výskumného projektu CEMBAM v piešťanskom NÚRCH-u

  • 22 marca, 2021

Výskumný projekt CEMBAM z operačného programu Integrovaná infraštruktúra, implementujúci sa cez Výskumnú agentúru, spolufinancovaný Európskou úniou sa zameriava na výskum a vývoj v oblasti pokročilých medicínskych terapií. Konzorcium CEMBAM pozostáva z ôsmich partnerov s odbornými znalosťami v oblasti biomedicínskeho výskumu a biochémie. Cieľom konzorcia pre multidisciplinárny projekt je významne prispieť k výskumu kmeňových buniek a k vývoju umelých tkanív pomocou metód 3D biotlače. Prostredníctvom Národného ústavu reumatických chorôb v Piešťanoch sa do projektu ako poradcovia a experti zapoja aj dvaja renomovaní talianski vedci Giorgio Fassina a Federica Chiellini, ktorí ocenili najmä jeho inovatívnosť.

CEMBAM – Centrum medicínskeho bioaditívneho výskumu a výroby je spoločným dielom ôsmich partnerov, ktorí sa združili do multidisciplinárneho konzorcia. Okrem Národného ústavu reumatických chorôb sa na ňom podieľajú významné vedecké inštitúcie Chemický ústav Slovenskej akadémie vied, Bratislava a Technická univerzita v Košiciach, ďalej občianske združenie MEDICAL VISION, Bratislava, ako aj podnikateľské subjekty Biomedical Engineering, s.r.o., Košice; DB Biotech, a.s., Košice, PANARA, s.r.o., Nitra; REGENMED spol. s r.o., Bratislava. Projekt sa zameriava najmä na nové postupy pre liečbu nenávratne poškodených tkanív za pomoci regeneratívnej medicíny s využitím kmeňových buniek a tkanivových náhrad získaných metódou 3D biotlače. V počiatočných fázach pôjde najmä o výskum, vývoj a testovanie materiálových nosičov (skafoldov) s využitím pre regeneratívnu medicínu. Prvé aktivity odštartovali už v roku 2020, ukončený by mal byť v roku 2023. Výstupy projektu budú zverejnené v odborných článkoch a vedeckých publikáciách.
Inovatívnosť projektu ocenili aj renomovaní talianski vedci Federica Chiellini a Giorgio Fassina, ktorí by sa mali do projektu zapojiť ako poradcovia. Motiváciou účasti pre nich bola najmä synergia spoločných vedeckých záujmov. „Možnosť získať vedomosti o spoločných výskumných témach a zariadeniach je spúšťačom synergického prístupu k spoločným výskumným činnostiam, ktorý sa potom prejaví pri príprave inovatívnych výskumných návrhov,“ uviedla F. Chiellini. Podľa G. Fassinu má projekt CEMBAM potenciál významne prispieť najmä k rozvoju inovatívnych prístupov v oblasti regeneratívnej medicíny. „Existuje mnoho rôznych možností, ako zhodnotiť výsledky tohto projektu, vrátane prihlásenia patentov na vývoj procesov alebo produktov,“ uvádza. Federica Chiellini upozorňuje aj na fakt, že projekt využíva tzv. aditívnu technológia, ktorá umožní výrobu biomedicínskych výrobkov na mieru, okrem iného exoprotéz, chirurgických implantátov, tkanivových modelov in vitro a personalizovanej farmakologickej liečby.

 

Doc. Federica Chiellini získala doktorát z priemyselnej chémie, PhD (2001) z biomateriálov na univerzite v Trente. V súčasnosti pracuje na Katedre chémie a priemyselnej chémie Univerzity v Pise (Taliansko). Je členkou EXPERTISSUES EEIG – Európskeho inštitútu excelentnosti pre tkanivové inžinierstvo a regeneračnú medicínu a ENMAT – Európskej siete výskumných centier materiálov. Ako autorka alebo spoluautorka publikovala viac ako 180 článkov v odborných časopisoch, desať kapitol v knihách, získala deväť prihlášok patentov a na konte má viac ako 50 prezentácií na národných a medzinárodných konferenciách.

Dr. Giorgio Fassina je riaditeľom spoločnosti Xeptagen v talianskych Benátkach, ktorá sa zaoberá výskumom a vývojom aplikácie nanobiotechnológií v molekulárnej onkológii. Viedol výskumné projekty v oblasti biofarmaceutík v rôznych terapeutických oblastiach vrátane rakoviny, autoimunitných a vírusových chorôb, bol mimoriadnym profesorom molekulárnej biológie na Bolonskej univerzite (1995 – 1998) a získal národnú habilitáciu ako profesor biochémie a klinickej biochémie. Od roku 1997 pôsobí ako medzinárodný konzultant v spoločnosti UNIDO (Priemyselný rozvoj OSN). Pracuje ako expert pre Európsku komisiu, Poľské národné stredisko pre výskum a vývoj, Chorvátsku vedeckú nadáciu, Dánsky inovačný fond, Francúzsku výskumnú agentúru a mnoho ďalších. Dr. Fassina publikoval vyše dvesto autorských článkov vo vedeckých časopisoch, je editorom troch kníh zameraných na kombinatorické technológie a hlavným autorom viac ako 25 medzinárodných patentov.

 

Projekt „CEMBAM – Centrum medicínskeho bioaditívneho výskumu a výroby“ je spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja a zameriava sa na výskum a vývoj v oblasti pokročilých medicínskych terapií. Cieľom projektu je dosiahnuť prostredníctvom multidisciplinárneho konzorcia pozostávajúceho z výskumných inštitúcií štátneho, verejného a súkromného sektora prínos v oblasti výskumu kmeňových buniek, so zameraním na výskum a vývoj arteficiálnych tkanív prostredníctvom 3D biotlače, ktoré umožnia aktívnu regeneráciu poškodeného tkaniva v rámci liečby reumatoidnej artritídy.

 

https://www.nurch.sk/novinky/news_vyznamni-zahranicni-experti-ocenili-inovativnost-vyskumneho-projektu-cembam-v-nurch-u/

 

Kód ITMS2014+: 313011V358
Názov a sídlo prijímateľa: Národný ústav reumatických chorôb, Nábr. I. Krasku 4, 921 12 Piešťany.
Partneri: Biomedical Engineering, s.r.o., Košice; DB Biotech, a.s., Košice; Chemický ústav Slovenskej akadémie vied, Bratislava; MEDICAL VISION, občianske združenie, Bratislava; PANARA, s.r.o., Nitra; REGENMED spol. s r.o., Bratislava; Technická univerzita v Košiciach.
Trvanie projektu: 01/2020 – 06/2023
Nenávratný finančný príspevok: 9 071 645,91 EUR
Miesta realizácie projektu: Piešťany, Nitra, Košice, Bratislava

Informácie o Operačnom programe Integrovaná infraštruktúra 2014 – 2020 nájdete na www.opii.gov.sk

Informácie v formáte pdf na stiahnutie pdf

  • cembam

Prečítaj si tiež

Návšteva ministra školstva, vedy, výskumu a športu na SjF

  • 9 augusta, 2023
Technickú univerzitu v Košiciach a Strojnícku fakultu poctil svojou návštevou dňa 8.8.2023 minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Daniel Bútora, štátni tajomníci Slavomír Partila a Michal Fedák a ďalší zástupcovia ministerstva školstva. Predmetom spoločného stretnutia s vedením univerzity a vedením fakulty bola vízia kooperácie ministerstva školstva, TUKE, SjF a technických stredných škôl za účelom budúcej…
  • minister, návšteva

Accordion #1

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Accordion #2

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Accordion #3

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Accordion #4

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Accordion Title

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
Get Started

TECHNICKÁ UNIVERZITA V KOŠICIACH
Strojnícka fakulta

Letná 1/9
042 00 Košice-Sever
Slovensko
e-mail: sekretariat@sjf.tuke.sk, anna.hegedusova@tuke.sk
www.sjf.tuke.sk
tel.: +421 55 602 2016
IČO: 00397610
DIČ: 2020486710
IČ DPH: SK2020486710
Copyright © 2023 Strojnícka fakulta TUKE | Designed by Róbert Huňady