Impulz pre tvoju kariéru
  • Úvod
  • Štúdium
  • Fakulta
  • Veda a výskum
  • Spolupráca
  • Pracoviská
  • Kontakty
Menu
  • Úvod
  • Štúdium
  • Fakulta
  • Veda a výskum
  • Spolupráca
  • Pracoviská
  • Kontakty
  • Slovenčina
  • English
Home | Štúdium | Doktorandské programy

Doktorandské študijné programy

Aplikovaná mechanika (AM)

Študijný program Aplikovaná mechanika sa v prevažnej miere orientuje na numerické a experimentálne metódy mechaniky a ich aplikácie v strojárskom a automobilovom priemysle. Ide o perspektívny program, ktorého absolventi nachádzajú uplatnenie najmä vo výskumno-vývojových centrách ako špecialisti na počítačové simulácie a expertízne činnosti. Doktorandské štúdium poskytuje študentom veľký vedecký potenciál a rozsiahle možnosti pre výskum. Vedecké aktivity doktorandov sú zamerané na oblasť materiálového výskumu, rozvoj numerických a experimentálnych metód, analýzy mechanických sústav a štruktúr, hodnotenie medzných stavov, spoľahlivosti a životnosti súčiastok a konštrukcií.

Doplňujúce informácie:

Garantujúce pracovisko
Portál VŠ
Študijné plány
Informácie pre uchádzačov

Biomedicínske inžinierstvo (BI)

Študijný program Biomedicínske inžinierstvo nadväzuje na poznatky a znalosti z druhého stupňa študijného programu Biomedicínske inžinierstvo ale aj z  prvostupňového študijného programu Protetika a ortotika. Vzdelávanie študentov je zamerané na implementáciu multidisciplinárnych znalostí v spolupráci s odborníkmi z medicíny a veterinárnej medicíny za účelom riešenia problematiky spojenej s funkčnosťou a činnosťou ľudského tela, 3D modelovaním tvrdých tkanív a ich aditívnou výrobou.  

Doplňujúce informácie:

Garantujúce pracovisko
Portál VŠ
Študijné plány
Informácie pre uchádzačov

Časti a mechanizmy strojov (ČaMS)

Študijný program Časti a mechanizmy strojov patrí k základným programom v oblasti strojného konštruovania. V rámci tohto odboru sú vychovávaní špičkoví odborníci pre oblasť numerického aj experimentálneho výskumu a vývoja aplikovateľného vo všetkých ďalších smeroch strojárstva. Vedecké aktivity doktorandov sú zamerané na oblasť optimalizácie častí strojov, konkrétne na optimalizáciu torzne kmitajúcich mechanických sústav s akcentom na ovládnutie veľkosti nebezpečného torzného kmitania aplikáciou pneumatických spojok, rieši výskum v oblasti ovládnutia rôznych zdrojov budenia spôsobujúcich vibrácie napr. automobilových prevodoviek, agregáte pohonu rôznych mechanických sústav a pod. Zároveň zameriava svoju pozornosť aj na oblasť riešenia kinematických a silových pomerov záberu prevodových mechanizmov s čelnými ozubenými kolesami, závitovkovými a netradičnými prevodmi.

Doplňujúce informácie:

Garantujúce pracovisko
Portál VŠ
Študijné plány
Informácie pre uchádzačov

Energetické stroje a zariadenia (ESaZ)

Študijný program Energetické stroje a zariadenia je radený do skupiny programov konštrukčného zamerania. Je orientovaný na osvojenie si vedomostí najmä z oblasti prúdenia tekutín, termomechaniky, transportu tepla, simulačných postupov riešenia energetických úloh, alternatívnych zdrojov energie, návrhu a konštrukcie energetických zariadení, vodíkových technológií a plazmovej technológie zhodnocovania odpadov.

Doplňujúce informácie:

Garantujúce pracovisko
Portál VŠ
Študijné plány
Informácie pre uchádzačov

Inžinierstvo prostredia (IP)

Študijný program Inžinierstvo prostredia predstavuje dynamicky sa rozvíjajúcu vednú a študijnú oblasť, ktorá zaznamenáva nové, doteraz v SR málo deklarované vzťahy medzi zákazníkom, produktom, jeho vlastnosťami a prostredím. Je zameraný na optimalizáciu kvality prostredia a výskum a vývoj produktov a ich vlastností, vplývajúcich na prostredie. Absolvent vie navrhovať vlastné riešenia problémov v oblasti zákaznícky orientovanej technickej kvality produktov a kvality prostredia. Ovláda moderné matematické a štatistické metódy vrátane počítačových simulácií a dokáže ich tvorivo využívať vo svojej vedeckej práci. Ovláda vedecké formulácie problémov riešenia, ktoré vidí a chápe v interdisciplinárnych súvislostiach daných technickými, právnymi, ekonomickými, etickými i environmentálnymi hľadiskami riešenej komplexnej úlohy.

Doplňujúce informácie:

Garantujúce pracovisko
Portál VŠ
Študijné plány
Informácie pre uchádzačov

Kvalita a bezpečnosť (KaB)

Študijný program Kvalita a bezpečnosť je zameraný hlavné na riešenie výskumných úloh zameraných na zlepšovanie v praxi. Kvalitatívne a kvantitatívne metódy posudzovania rizík (napr. FMEA, HAZOP, ETA, FTA, RCFA) sú základom pre riešenie problémov riadenia procesov, strojov a technológií, závažných priemyselných havárií, kontinuity podnikania a ochrany majetku. Absolvent tohto odboru je schopní samostatne vedecky a metodicky pracovať na inovácii nových výrobkov, technológií, zlepšovaní procesov, zavádzaní preventívnych a proaktívnych nástrojov do manažérskych systémov na báze rizík.

Doplňujúce informácie:

Garantujúce pracovisko
Portál VŠ
Študijné plány
Informácie pre uchádzačov

Priemyselná mechatronika (PMECH)

Mechatronika integruje poznatky najmä z oblasti mechaniky, elektroniky, informatiky a riadenia. Mechatronika umožňuje zlepšenie vlastností existujúcich výrobkov, ale aj vývoj úplne nových výrobkov, ktoré doposiaľ neexistovali. Mechatronika je už dobre etablovaná takmer vo všetkých priemyselných odvetviach, ako napr. automobilový priemysel, priemyselná automatizácia, robotika, spotrebná elektronika atď. Mechatronické riešenia priťahujú zákazníkov, pretože sú užívateľský prístupnejšie a ľahšie sa ovládajú. Typickým príkladom je automobilový priemysel, napr. rôzne asistenčné systémy pre zvýšenie komfortu a bezpečnosti a pod. Toto nespočetné množstvo vylepšení je dôvodom, prečo zákazníci uprednostňujú mechatronické riešenia výrobkov. Študijný program je zameraný na prípravu odborníkov strojársko-elektrotechnického zamerania so znalosťou základov automatizácie, informatiky, modelovania a simulácie pre prevádzku, výrobu a výskum pri navrhovaní mechatronických sústav.

Doplňujúce informácie:

Garantujúce pracovisko
Portál VŠ
Študijné plány
Informácie pre uchádzačov

Priemyselné inžinierstvo (PI)

Študijný program Priemyselné inžinierstvo v doktorandskom stupni štúdia je určený pre uchádzačov, ktorí budú schopní pracovať samostatne v oblasti projektovania, zlepšovania efektívnosti a optimalizácie podnikových procesov a systémov a v oblasti ich digitalizácie pre potreby Industry 4.0. Študenti si zdokonaľujú zručnosti nadobudnuté z bakalárskeho a inžinierskeho stupňa v oblasti softvérovej podpory zameranej na digitalizáciu konštruovanie, technickú prípravu výroby, v oblasti 3D technológií, v oblasti modelovania a simulovania výrobných, logistických procesov a systémov a v oblasti ergonómie. Majú možnosť pracovať s najnovšími technológiami v oblasti reverzného inžinierstva ako 3D skenovanie a 3D tlač a v oblasti virtuálnej a zmiešanej reality v oblasti overovania digitálnych podnikov a digitálnych dvojčiat. Študenti tohto stupňa štúdia sa podieľajú na vedecko výskumných aktivitách pracoviska, participujú na publikačných aktivitách a výstupoch, zúčastňujú sa vedeckých konferencii, workshopov, odborných školení v rámci svojej vedeckej profilácie. Podieľajú sa na vzdelávaní študentov nižších stupňov vysokoškolského štúdia a sú zapájaný v pozícii konzultantov do riešenia bakalárskych a diplomových prác v rámci činnosti ústavu. V rámci svojej vedeckej profilácie majú možnosť pracovať v špecializovaných laboratóriách (Testbed 4.0 a iné) a v podnikoch priemyselnej praxe, s ktorými Ústav manažmentu, priemyselného a digitálneho inžinierstva spolupracuje.

Doplňujúce informácie:

Garantujúce pracovisko
Portál VŠ
Študijné plány
Informácie pre uchádzačov

Strojárske technológie a materiály (STaM)

Študijný program Strojárske technológie a materiály prehlbuje a rozširuje teoretické poznatky z technologických disciplín z oblasti metalurgie, progresívnych technológií beztrieskového a trieskového spracovania kovov, automatizácie technologických procesov a možnosti ich aplikácií v strojárskych podnikoch, so zohľadnením kvalitatívnych, technicko-ekonomických a ekologických aspektov. Absolventi doktorandského štúdia budú mať uplatnenie vo výskumno-vývojových oddeleniach výrobných podnikov, špičkových manažérskych funkciách, riadení výrobných oddelení so sofistikovanou výrobnou technológiou, ústavoch Slovenskej akadémie vied, na technických univerzitách a technických vysokých školách. Môžu sa uplatniť aj v poradenských firmách a organizáciách, kde sa vyžaduje technické vzdelanie vyššieho stupňa.

Doplňujúce informácie:

Garantujúce pracovisko
Portál VŠ
Študijné plány
Informácie pre uchádzačov

Výrobná technika (VT)

Absolvent študijného programu je vedecký pracovník pripravený pracovať v oblasti výskumu, experimentálneho vývoja, inteligentného riadenia a automatizácie v súčasných podmienkach v súlade s požiadavkami Industry 4.0. Uplatnenie v programe Výrobná technika má široké možnosti na trhu práce, vo výskumnej, experimentálnej aj náročnej prevádzkovej praxi. Štúdium cieli na nadobudnutie znalostí s experimentovaním, konštruovaním, testovaním a overovaním v moderných softvéroch, aké sa používajú v špecializovaných vývojárskych a vedeckých tímoch.

Doplňujúce informácie:

Garantujúce pracovisko
Portál VŠ
Študijné plány
Informácie pre uchádzačov
Predpisy k doktorandskému štúdiu

Zásady organizácie, hodnotenia a ukončenia doktorandského štúdia na TUKE

Organizačný a rokovací poriadok Odborovej komisie pre doktorandské štúdium na SjF TUKE

Dizertačná skúška

Výučba v doktorandskom stupni štúdia je organizovaná v štyroch nominálnych ročníkoch v dennej forme a v piatich nominálnych ročníkoch v externej forme štúdia, v priebehu ktorých je študent povinný získať aspoň 240 kreditov. Podmienky postupu do vyššieho ročníka stanovuje Vnútorný predpis pre doktorandské štúdium (Zásady organizácie, hodnotenia a ukončenia doktorandského štúdia na Technickej univerzite v Košiciach).

Študijný plán sa delí na študijnú a vedeckú časť. Na Strojníckej fakulte Technickej univerzity v Košiciach musí študent získať minimálne 110 kreditov v študijnej a 130 kreditov vo vedeckej časti. V súlade so zásadami hodnotenia a ukončenia doktorandského štúdia na TU (§ 5 odst. 8) za každý predmet absolvovaný do dizertačnej skúšky sa priznáva 20 kreditov. V študijnom programe každého študenta musia byť minimálne tri predmety, teda za skúšky z predmetov je nutné získať minimálne 60 kreditov a 20 kreditov za skúšku z jazyka. Súčasťou študijnej časti je aj písomná práca k dizertačnej skúške za 30 kreditov, čo teda za študijnú časť študijného programu v súčte predstavuje minimálne 110 kreditov. Študent (doktorand) povinne absolvuje jeden predmet širšieho vedného základu a následne si volí dva predmety odborného základu. Okrem toho absolvuje skúšku z jazyka. Kredity za vedeckú časť predstavuje predovšetkým hodnotenie za dizertačnú prácu vrátane obhajoby sa priznáva 30 kreditov a vedecká činnosť vo forme publikačnej činnosti. Minimálne 100 kreditov vedeckej časti musí doktorand získať za publikačné aktivity v priebehu štúdia, čo je presne definované v tabuľke tvoriacej prílohu vyššie uvedených zásad. Kontrola štúdia a ročné hodnotenie je obsahom Vnútorného predpisu pre doktorandské štúdium a Študijného poriadku TUKE.

Kategória publikácie Počet kreditov
vedecký článok v časopise indexovanom vo Web of Science v kvartile Q1 50
vedecký článok v časopise indexovanom vo Web of Science v kvartile Q2 alebo Q3 alebo v SCOPUS v kvartile Q1 alebo Q2 25
vedecký článok v indexovanom časopise vo Web of Science v kvartile Q4 alebo v SCOPUS v kvartile Q3 alebo Q4 20
článok v recenzovanom indexovanom zborníku vedeckých prác alebo článok v zborníku z medzinárodnej konferencie indexovanom v databáze Web of Science alebo SCOPUS;
vedecký článok v indexovanom časopise vo Web of Science alebo SCOPUS bez uvedeného kvartilu
15
vedecký článok v zahraničnom časopise vo svetovom jazyku 15
vedecký článok v domácom časopise bez ohľadu na jazyk 10
vedecký článok v recenzovanom zborníku z medzinárodnej konferencie vo svetovom jazyku 10
vedecký článok v recenzovanom zborníku z domácej konferencie bez ohľadu na jazyk 8
autorské osvedčenia, patenty, objavy, úžitkové vzory, dizajny 30

 

V zmysle schválených vnútorných predpisov Technickej univerzity v Košiciach a v súlade s vyššími legislatívnymi normami je potrebné študijnú časť ukončiť (absolvovať predmety) a prihlásiť sa na dizertačnú skúšku do 24. mesiaca po nástupe na dennú formu a do 30. mesiaca po nástupe na externú formu. Tieto termíny sú limitujúce pre študijný program. Podľa pokynu PD/SjF/08/2019 a akreditačných spisov, podmienkou pripustenia k obhajobe dizertačnej práce je splnenie nasledujúcich podmienok:

  1. Uverejnenie alebo akceptácia článku do tlače s predpokladaným zaradením do kategórie „A“ v zmysle aktuálne platných predpisov pre komplexnú akreditáciu (Kritériá na hodnotenie úrovne výskumnej, vývojovej, umeleckej a ďalšej tvorivej činnosti v rámci komplexnej akreditácie činností vysokej školy). Pre zaradenie do kategórie je potrebné riadiť sa zaradením daného študijného odboru do príslušnej oblasti výskumu. Stanovenie oblastí výskumu na účely hodnotenia vychádza z podskupín študijných odborov Sústavy študijných odborov vysokoškolského vzdelávania Slovenskej republiky.
  2. Absolvovanie zahraničného študijného pobytu v minimálne v rozsahu jeden kalendárny mesiac (neplatí pre externé štúdium).
  3. Skúšku z cudzieho jazyka je potrebné vykonať do termínu dizertačnej skúšky.
  4. Pred obhajobou dizertačnej práce Univerzitná knižnica TU v Košiciach zašle dizertačnú prácu v elektronickej forme do centrálneho registra záverečných, rigoróznych a habilitačných prác, ktorý vyhodnotí originalitu dizertačnej práce. Výsledok kontroly originality dizertačnej práce nesmie dosiahnuť a prekročiť mieru originality 25%. Pri nesplnení tejto podmienky nie je možné pristúpiť k obhajobe záverečnej práce.
  5. Na skúške z predmetov uvedených v individuálnom študijnom pláne doktoranda je nutná účasť troch pedagógov – vyučujúceho alebo garanta predmetu a ďalších dvoch garantov študijného programu.

Štúdium študijného programu v 3. stupni štúdia v externej forme (§ 92 ods.3 zákona) v slovenskom jazyku je spoplatnené v zmysle Príkazu rektora, pozri Školné a poplatky.

Formulár prihlášky na dizertačnú skúšku

Obhajoba dizertačnej práce

Podmienkou riadneho ukončenia doktorandského štúdia je obhajoba dizertačnej práce, ktorá je záverečnou prácou. Dizertačná práca spolu s jej obhajobou tvoria jeden predmet. Obhajoba dizertačnej práce je štátnou skúškou.

Štúdium je potrebné ukončiť obhajobou dizertačnej práce vždy do 31. augusta príslušného roka. 

K žiadosti o obhajobu dizertačnej práce doktorand predkladá dekanovi fakulty: 

  • životopis,
  • kópiu individuálneho študijného plánu,
  • kópiu vysvedčenia o vykonaní dizertačnej skúške,
  • zoznam publikovaných prác, usporiadaných podľa Vyhlášky MŠVVaŠ SR č. 397/2020 Z.z. z 5. decembra 2020 o centrálnom registri evidencie publikačnej činnosti a centrálnom registri evidencie umeleckej činnosti vo forme výpisu z EPC TUKE,
  • dizertačnú prácu v štátnom jazyku alebo vo svetovom jazyku v štyroch vytlačených exemplároch a v elektronickej forme v počte exemplárov zodpovedajúcom počtu členov komisie, najmenej však v počte 10 kusov,
  • vyjadrenie školiteľa,
  • kópie najvýznamnejších časopiseckých publikácií (pre študijné odbory),
  • protokol o kontrole originality,
  • splnenie podmienok podľa pokynu dekana PD/SJF/08/2019.

 

Formulár žiadosti o obhajobu dizertačnej práce

Fakultná odborová komisia

Odbor: Strojárstvo 

1.  prof. Ing. Ján SLOTA, PhD. predseda
2.  prof. Ing. Jozef BOCKO, CSc. člen
3.  prof. Ing. Tomáš BRESTOVIČ, PhD. člen
4.  prof. Ing. Róbert GREGA, PhD. člen
5.  prof. Ing. Michal KELEMEN, PhD. člen
6.  prof. Ing. Ervin LUMNITZER, PhD. člen
7.  prof. Ing. Hana PAČAIOVÁ, PhD. člen
8.  prof. Ing. Emil SPIŠÁK, CSc. člen
9.  prof. Ing. Jozef SVETLÍK, PhD. člen
10.  prof. Ing. Peter TREBUŇA, PhD. člen
11.  doc. RNDr. Pavol HVIZDOŠ, DrSc. člen

 

Odbor: Elektrotechnika

1.  Dr. h. c. prof. Ing. Jozef ŽIVČÁK, PhD., MPH predseda
2.  prof. Ing. Radovan HUDÁK , PhD. člen
3.  doc. Ing. Karel SAKSL, DrSc. člen
4.  doc. RNDr. Pavol HVIZDOŠ, DrSc. člen
5.  doc. RNDr. Andrea FEŇOVČÍKOVÁ, PhD. člen

 

TECHNICKÁ UNIVERZITA V KOŠICIACH
Strojnícka fakulta

Letná 1/9
042 00 Košice-Sever
Slovensko
e-mail: sekretariat@sjf.tuke.sk, anna.hegedusova@tuke.sk
www.sjf.tuke.sk
tel.: +421 55 602 2016
IČO: 00397610
DIČ: 2020486710
IČ DPH: SK2020486710
Copyright © 2023 Strojnícka fakulta TUKE | Designed by Róbert Huňady