Impulz pre tvoju kariéru

Počítačová podpora strojárskej výroby (PPSV)

Študijný program je zameraný na prípravu odborníkov, ktorí sú spôsobilí systémovo a komplexne riešiť technologické, materiálové, konštrukčné  a organizačné úlohy v modernej strojárskej výrobe. Majú znalosti z inžinierskej informatiky a strojárskych technológií, ktoré integrujú vedomosťami ekonomického charakteru, čo absolventom umožní riešiť problémy riadenia a prevádzkovania výroby na všetkých úrovniach. Študijný program je orientovaný na oblasť rozvoja CAx technológií a ich implementácie do prípravy a realizácie strojárskej výroby. Absolventi ovládajú CAD/CAM/CAE systémy a sú schopní stať sa plnohodnotným článkom systému súbežného inžinierstva.

Hlavné oblasti zamerania
CAE simulácie technologických procesov
CAD modelovanie
CAM systémy a CNC programovanie
Výrobné technológie
Materiály
Stupne a formy štúdia
DennáKombinovanáExterná
Bakalárske štúdiumSK
Inžinierske štúdiumSK
Doktorandské štúdium

EN – štúdium v anglickom jazyku
SK – štúdium v slovenskom jazyku

Pridaná hodnota

- certifikát Solidworks CSWA (associate)
- certifikát Solidworks CSWP (professional)
- workshop Moldex 3D – simulácia pri navrhovaní výliskov z plastov
- workshop Simufact – simulácia výrobných procesov
- workshop 3D skenovanie v praxi
- školenie CNC programovania
- stáže v zahraničí na letnej škole v rámci programu CEEPUS

Obsadzované profesie

- CAD vývojár
- CAM programátor
- FEA inžinier
- projektový manažér

Zamestnávatelia
Referencie
Počas štúdia som získal prehľad v oblastí RP technológií a materiálov, ktoré v práci využívam každý deň. Jedným z dôvodov môjho prijatia do vývoja ŠKODA AUTO bol široký prehľad v oblasti výroby (a schopnosti jeho priamej aplikácie v rôznych pracovných situáciach), ktorý som nadobudol počas štúdia.
Ing. Štefan Pásztor
Škoda Auto, a.s., Technológ, projektant stavby modelov a prototypov
Štúdium na SjF bolo pre mňa veľmi prínosné. Počas štúdia som prichádzal do kontaktu s inovatívnymi zariadeniami. Jedným z nich bolo zariadenie na celoplošnú analýzu deformácií na výliskoch, ktoré bolo v tom čase jedinečné na Slovensku. Táto skúsenosť mi pomohla uplatniť sa v odbore hneď po ukončení štúdia.
Ing. Miroslav Jurčišin, PhD.
MCAE Systems s.r.o., Sales Engineer
Ing. Ivan Gajdoš, PhD.
e-mail: ivan.gajdos@tuke.sk
tel.č.: +421 55 602 3515

Vstúp s nami do úžasného sveta strojáriny

Podať elektronickú prihlášku je naozaj jednoduché. Stačí iba zopár klikov.

Vzdelávacie výstupy:

• absolventi získajú znalosti z oblasti konvenčných a nekonvenčných strojárskych technológií,
  • vedomosti a zručnosti z modelovania a simulácie technologických procesov,
  • sú schopní aplikovať metódy a techniky počítačovej podpory vo výrobných technológiách,
  • dokážu analyzovať a riešiť problémy spojené s výrobnými technológiami v strojárstve,
  • sú schopní realizovať výskum a vývoj s vysokou mierou tvorivosti a samostatnosti,
  • získajú predpoklady pre tvorivý a systémový prístup k riešeniu úloh vo výrobe.

Vzdelávacie ciele:

• ovládanie CAD systémov vo vývojovej fáze pre podporu strojárskej výroby,
  • osvojenie postupov aplikácie CAE nástrojov pri návrhu a analýze výroby,
  • aplikovanie CAM nástrojov pri tvorbe CNC programov,
  • osvojenie optimalizačných techník vo výrobných technológiách.

Oblasti uplatnenia (odrážkovite, max. 5):

• vo výrobných, vývojových, a vedecko-výskumných organizáciách pri riešení úloh spojených s problematikou aplikácie CAx systémov
  • koordinátori vývojových tímov vo výrobných organizáciách
  • na riadiacich a prevádzkových postoch vo firmách zameraných na strojársku, elektrotechnickú aj nestrojársku výrobu
  • koordinátori a manažéri pracovných teamov pri navrhovaní a vývoji modernej výroby v zmysle konceptu Industry 4.0

Úspechy študentov:

• 2. miesto v Česko-Slovenskej sútaži v pokročilom CAD modelovaní v Solidworks
  • 1. miesto v súťaži „Rez prevodovky PowerShift“
  • Pravidelné úspešné umiestnenia na súťaži CNC programovania
  • Viaceré úspešné umiestnenia v rámci fakultných kôl ŠVOČ

Podporované študentské projekty:

• Súťaž v CNC programovaní